SME
Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Káva pod dohľadom „zelenej žaby“ chutí Slovákom najviac

Jednotná káva a sójová mliečna alternatíva v McDonald's reštauráciách.

(Zdroj: McDonald's)

Šálka kávy je fenomén. Lahodí našim zmyslom a väčšina z nás si ráno bez nej nedokáže ani predstaviť. Je súčasťou stolovania takmer každého pracovného stretnutia, schôdzky s priateľmi alebo s našimi polovičkami.

Vedeli ste však, že šálka vašej obľúbenej kávy pochádza vlastne z ovocia? Káva je dokonca ovocím, ktoré patrí k druhej najobchodovanejšej komodite na svetových burzách. Ktorá chutí najlepšie a kde si ju môžete dokonale vychutnať v rôznych variáciách? Podľa Slovákov jednoznačne v kaviarňach McCafé. Dôkazom toho, že káva tu chutí skutočne mimoriadne, je aj minuloročné ocenenie

Najdôveryhodnejšia značka kaviarní. A to všetko pod dohľadom „zelenej žaby“ – nezávislej organizácie Rainforest Alliance, zameranej na ochranu životného prostredia a kvalitu produktov.

100-percentná Arabika v McCafé

Za najkvalitnejší druh kávy je vo všeobecnosti považovaná Arabika. Tvorí zhruba až 75 percent celkovej svetovej produkcie. Káva podávaná v McCafé je práve 100-percentná Arabika. Do kaviarní, ktoré sú súčasťou väčšiny reštaurácií pod zlatými oblúkmi McDonald’s, je dodávaná pod značkou Segafredo. Zrná tejto kávy sú pražené na vyššom stupni. Ide o takzvaný taliansky spôsob praženia, vďaka ktorému sa zvýrazní chuť a aróma kávy.

Káva pre McDonald’s sa praží vo francúzskom meste Rouen. Možno ste nevedeli, no káva Arabika v porovnaní s rovnako známou Robustou, obsahuje dvakrát menej kofeínu a má viac ovocné tóny. Chuť kávy však závisí od jej celkového spracovania – od zberu, praženia a miešania zmesi.

Dôležitý je nielen správny postup prípravy ale aj čistota

Ak si chcete vychutnať z kávy to najlepšie, čo v nej je – kľúčovou je jej kvalita, čerstvosť a čistota. Čo to znamená? Kávičkárski majstri by vám povedali, že čerstvá káva by mala byť po upražení zabalená do špeciálneho obalu bez prístupu vzduchu a pomletá tesne pred prípravou kávy.

Základom je taktiež čistota strojov a znalosti ohľadom správnej prípravy kávy. Podrobné školenie by vám o tom vedeli urobiť profesionálni baristi zo siete kaviarní McCafé, ktorí dodržiavajú všetky prísne procesné úkony pri príprave akejkoľvek kávy. Dôležité sú taktiež všetky hygienické normy, ktoré platia nielen pre reštauračnú časť, ale aj pre kaviarne McCafé.

Najdôveryhodnejšia značka kaviarní je pod prísnym dohľadom zelenej žaby

To, že kaviarenské časti McCafé v reštauráciách McDonald’s sú skutočne najobľúbenejšie v chuti zákazníkov, dokázalo aj ocenenie Najdôveryhodnejšia značka medzi kaviarňami, ktorú značka McCafé získala v roku 2019.

Dôraz pritom McDonald’s kladie aj na ekológiu. Na celý proces pestovania, zberu a spracovania kávy dohliada „zelená žaba“, ktorá je symbolom v piktograme nezávislej organizácie Rainforest Alliance. Jej úlohou je dohliadať a garantovať, že káva pochádza z plantáží, ktoré rešpektujú zásady ochrany životného prostredia, kvalitu produktov a udržateľného poľnohospodárstva, ktoré zaručujú dobré podmienky pre pracovníkov na plantážach i pre členov ich rodín.

Jednotná káva a sójová alternatíva už aj v McDonald’s reštauráciách

Na svete môžeme nájsť rôzne metódy prípravy kávy a kávových špecialít. Nech už je to klasické espresso alebo espresso s príchuťou korenín, vždy záleží na vás, akú kávu preferujete. V McCafé máme v ponuke viac ako desať kávových nápojov od espressa až po špecialitu, akou je Flat white.

Mliečne nápoje je možné pripraviť aj z mlieka bez laktózy či po novom z rastlinného sójového mlieka. Aj kaviarne McCafé reagujú na podnety slovenských zákazníkov. Káva z jedného druhu zrna je už preto dostupná nielen pri pulte McCafé, ale vychutnať si ju môžete aj cez McDrive. Rovnako tak si ju môžete objednať pri reštauračnom pulte.

„Našu ponuku v kaviarenskej časti sa snažíme neustále prispôsobovať potrebám a požiadavkám našich zákazníkov. Naša jednotná značka kávy je preto aktuálne dostupná nielen v sieti našich McCafé kaviarní na Slovensku, ale zákazník si ju môže dopriať už aj pri objednávaní cez McDrive, či v rámci objednávky svojho obľúbeného menu priamo v reštaurácii. Ponuku sme rozšírili aj o rastlinné sójové mlieko vhodné do kávy, ktoré je skvelou voľbou pre tých, ktorí trpia laktózovou intoleranciou či dávajú prednosť vegánskemu spôsobu stravovania,“ hovorí Martin Gago, McCafé koordinátor pre SR.

Celú ponuku z McCafé nájdete vždy na stránke McDonald's.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Začínal s jednou prevádzkou, dnes ich má 35: Prečítajte si o 25-tich rokoch McDonald’s u nás.


27. okt

Ako sa pripravujú raňajky v McDonald’s a aké vajíčka používa?


SME Creative 27. aug

Jednotná káva a sójová mliečna alternatíva v McDonald's reštauráciách.


SME Creative 31. júl

Za Atlantikom sníval americký sen, ale plní si ho až tu – na Slovensku.


1. júl