SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Ako vytriediť Mekáč doma?

McDonald’s apeluje: vytrieďte správne naše obaly, keď sú naše reštaurácie zatvorené.

(Zdroj: McDonald´s)

Na Slovensku patrí spoločnosť McDonald’s medzi priekopníkov v triedení odpadu po zákazníkoch, ktorý posiela na ďalšie spracovanie a recykláciu. Počas štandardnej prevádzky reštaurácií odpad denno-denne triedi a posiela na ďalšiu recykláciu a druhotné využitie. V tomto režime funguje už od roku 2003.

Informáciu o tom, že triedenie je súčasťou prevádzkových procesov má každý zákazník, ktorý odkladá tácku po konzumácii jedla do špeciálneho vozíka. Na každom je nápis „Vytriedime to za Vás“.

„Tento vozík nie je iba zberačom použitých obalov po našich zákazníkoch po konzumácii jedla v našich reštauráciách. Z týchto vozíkov manuálne triedia naši zamestnanci všetok odpad. Následne ho posielajú na ďalšie spracovanie vrátane kuchynského odpadu, akým je použitý olej z fritéz či organický odpad. Takto sa nám darí posielať na druhotné spracovanie až 74 percent odpadu a našou snahou je tento podiel systematicky zvyšovať,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR Supervízor pre McDonald’s na Slovensku.

Pandémia koronavírusu situáciu otočila

McDonald’s na Slovensku plne rešpektuje uznesenie vlády SR. Podľa platných opatrení majú všetky reštaurácie uzatvorený interiérový priestor pre zákazníkov až do odvolania. V kontexte triedenia odpadu to znamená, že McDonald´s môže teraz triediť len odpad, ktorý vyprodukujú kuchyne.

„Aktuálny režim fungovania našich reštaurácií je obmedzený na služby McDrive, McDelivery a McWalk. Znamená to, že jedlá z reštaurácií si berú naši zákazníci najmä domov a tam väčšinou aj končí odpad z týchto jedál. Chceli by sme preto na nich apelovať, aby boli zodpovední a obaly po konzumácii správne vytriedili v tomto prípade za nás. My im v tom radi pomôžeme a názorne ukážeme, kam naše obaly vyhadzovať, aby mohli byť druhotne zužitkované,“ dopĺňa L. Poláčeková.

„Oceňujeme prístup spoločnosti McDonald’s, ktorá apeluje na svojich zákazníkov, aby sa správali zodpovedne a obaly v domácnosti správne triedili. Z našej strany by sme ešte doplnili odporúčanie postláčať ich tak, aby sa kontajnery na triedený zber, ktoré sú teraz pod väčším náporom odpadov než je obvykle, neprepĺňali predčasne,“ upozorňuje Marek Brinzík, riaditeľ pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti NATUR-PACK.

Ako vytriediť Mekáč doma?

Obal z hranoliek = papier

Viečko z nápojového pohára = plast

Nápojový pohár = zmiešaný odpad

Škatuľka z burgera = papier

Papierová slamka = papier

Držiak na nápoje = papier

Šalátová miska = zmiešaný odpad

Papierová taška = papier

Téglik McSunday = plast

Papier zo sendviča = zmiešaný odpad

Nápojový pohár = zmiešaný odpad

Zvyšky jedla = bioodpad

Jednorazové obaly sú v tejto situácii najhygienickejšie

Hygienické maximum, bezpečnosť zákazníkov a zamestnancov sú pre McDonald’s odjakživa v centre pozornosti. Spoločnosť McDonald’s už od začiatku šírenia vírusu COVID-19 sprísnila vo svojich reštauráciách celý rad hygienických opatrení. Medzi bežné ochranné pomôcky i procesy pribudli vo všetkých reštauráciách McDonald’s ďalšie, bez ktorých sa v súčasnosti za sprísnených opatrení nezaobíde ako príprava jedál, tak aj jeho výdaj.

„Jednorazové obaly sú pre distribúciu jedla najhygienickejšie a najbezpečnejšie. V súčasnej situácii dávame našim zákazníkom aj užitočné tipy, ako majú tieto obaly správne vytriediť, aby mohli putovať na ďalšie spracovanie,“ dopĺňa L. Poláčeková.

Spoločnosť McDonald’s už od začiatku šírenia vírusu COVID-19 zaviedla vo svojich reštauráciách celý rad sprísnených hygienických opatrení, ktoré sú teraz vo všetkých reštauráciách McDonald’s normou pre prípravu jedál a jeho výdaj:

  • Všetci zamestnanci nosia rúška.
  • Pri práci v kuchyni používajú jednorazové rukavice.
  • Zvýšená frekvencia pravidelného umývania a dezinfekcie rúk sú samozrejmosťou.
  • Displeje, pokladne či tlačidlá sa čistia a dezinfikujú pravidelne vo zvýšenej miere vrátane všetkého, čoho sa zamestnanci dotýkajú.
  • Kuriérom McDelivery sa odovzdáva jedlo bezkontaktne.
  • Preferujú sa bezkontaktné platby. Pre zvýšenie osobnej ochrany môže pokladník v McDrive či McWalk preberať hotovosť v rukaviciach.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Neprehliadnite tiež

Začínal s jednou prevádzkou, dnes ich má 35: Prečítajte si o 25-tich rokoch McDonald’s u nás.


27. okt

Ako sa pripravujú raňajky v McDonald’s a aké vajíčka používa?


SME Creative 27. aug

Jednotná káva a sójová mliečna alternatíva v McDonald's reštauráciách.


SME Creative 31. júl

Za Atlantikom sníval americký sen, ale plní si ho až tu – na Slovensku.


1. júl